Na první pohled tohle vypadá jako bídná rada od líného rodiče. Televize nemá dobrou reputaci ohledně vlivu na děti vzhledem k množství násilí, reklam a vulgarismů.

Ale možná se najde pár výjimek, které byste svým dětem dopřáli.

Ten svět by se mohl jmenovat například “Mister Rogers‘ Neighborhood” neboli “Sousedství pana Rogerse”. Svět člověka, který celý život zasvětil produkci televizních pořadů pro děti. A ne jen tak ledajakých pořadů. Jejich cílem totiž bylo:

•   usnadnit dětem pochopení některých složitých témat ze světa dospělých
•   učit děti chápat a zvládat své emoce
•   dát dětem prostor, kde se budou cítit bezpečně
•   dát dětem přítele, kterému na nich bude záležet

Zmíněný člověk se jmenoval Fred McFeely Rogers (1928 – 2003) a byl tvůrcem a hlavní postavou zmíněného televizního seriálu, který se v USA vysílal od roku 1968 do roku 2001.

Jaký je svět Mr. Rogerse?

Prostřednictvím obrazovky vstoupíte do bytu srdečného muže v barevném svetru a v teniskách. Vše se zpomalí, zklidní a všechny otázky, strachy a emoce jsou najednou v pořádku.

Využitím loutek, maňásků, různých pomůcek a rozhovorů s občasnými návštěvníky odkrývá dětem nejen tajemství, jak některé věci fungují, ale snaží se přiblížit dětem i problematiku světa dospělých.

Tom Hanks jako Mr. Rogers ve filmu Výjimeční přátelé
Zlo jakoby neexistuje

Nebo je někde tam daleko. A i tam je to pouze reakce na utrpení, kterou rozmělní pochopení, soucit a naslouchání potřebám nešťastného, a proto zlého člověka. 

Negativní emoce v nás najednou mizí, když Mr. Rogers se svojí chápavostí stojí na naší straně, hladí nás po rameni a s nehranou laskavostí nám dává pocit absolutního přijetí. A to se pouští i do velmi závažných témat jako rozvod, smrt nebo dokonce zavraždění Roberta Kennedyho.

Předloni byl o Mr. Rogersovi natočen film

Jako fakt? Když jsem viděla první minuty filmu Výjimeční přátelé, myslela jsem si, co je to za přeslazenýho chlapa? To je parodie?

Typická reakce skeptika, postiženého dobou, kde ideály, upřímnost a cit čekají na znovuobjevení. A ladila jsem skvěle s postavou novináře, s kterým jsem udržela linii až do konce.

Nakonec jsem ale stejně jako on podlehla šarmu a laskavosti hlavního hrdiny. Naladila se na bezpečný přístav plný obyčejnosti a jedinečnosti zároveň.

Jsi to ty, koho mám rád

Poselství bezpodmínečné lásky a laskavosti. Každé jedno dítě si zaslouží jeho pozornost, jeho respekt. S hypnotizujícím pohledem do kamery posílá velmi sugestivně svoje poselství: je OK být jiný a je v pořádku, cítit se někdy pod psa.

Will you be my neighbor?

Otázkou, „budeš i ty mým přítelem“, kterou začíná pan Rogers každé své vysílání, oslovuje každého z nás, jestli i my s ním chceme tento svět tvořit. Utopie? Ano, zdá se to jako zcela nemožné představit si, že bychom tyto principy mohli přenést do našich skutečných životů.

Přestaňte číst, jestli máte rádi akčňáky

Celý původní pořad i film z roku 2019 se odvíjí na dnešní dobu velmi pomalu, pro současného diváka zdlouhavě, až se chce říct nezáživně. Nečekejte akční drama, rychlé záběry a ostrou pointu. Ale nakonec jaká úleva v dnešním světě plném blikajících spotů, které vám v pěti sekundách nabídnou dovolenou od A až do Z. 

Možná to bude i pro vás příjemná změna. Trochu zpomalit.

Možná nezaškodí trochu kontrastovat s okolím a vytvořit si doma ostrůvek soucitu, přívětivosti, pochopení jako protikladu k časté aroganci, cynismu, nenávisti. Bezpečný domov plný útěchy a soudržnosti v kontrastu k všudypřítomné rétorice zavržení, zastrašování, xenofobie.

V čem je Fred Rogers tak fascinující?

Svou jemností a citlivostí tvořil oázu bezpečí dětem déle než tři dekády. Ovlivňoval generace dětí a snažil se je vést k tomu, aby vyspěli ve vyrovnané jedince.

• Svou vizi praktikoval nejen ve svých dětských pořadech. Svůj zájem o každého jedince realizoval i tak, že odpověděl na každý dopis, který dostal.

• Sám byl v dětství obětí šikany. Svůj negativní zážitek však přetavil do pozitivního konceptu: je v pořádku být jiný.

• Šel pracovat do televize, protože ji nenáviděl a nelíbily se mu dětské programy. Chtěl to změnit a vyrobil nakonec na 900 dílů svého pořadu.

I proto není divu, že tohoto loutkáře, hudebníka, spisovatele, producenta a presbyteriánského ministra dodnes milují doslova milióny Američanů. A teď i jedna Češka. 

Chcete-li i vy rozšířit jejich řady a být chvíli až pozitivní až na kost, podívejte se na film “A beautiful day in the Neighborhood“ (Vyjímeční přátelé) s Tomem Hanksem v hlavní roli. Nebo si i s dětmi na youtube.com pusťte pár videí jmenovaného pořadu v angličtině – pocvičíte jazyk nebo aspoň nasáknete jeho esenci.

 

Možná vám děti přestanou klást těžké otázky.

A možná vám jich budou klást o to více.  

😉

 

Jeden z dílů TV seriálu nazvaný Be Yourself: That’s The Best! můžete najít zde.

Zlobí vás dítě? Zapněte mu televizi!

Iva Tesaříková

Jsem matka a vášnivá propagátorka nekonvenčních postupů v oblasti mateřství. Sdílím své zkušenosti s metodami, které jsou často snazší, jindy efektivnější, mnohdy harmoničtější a leckdy bezpečnější. Můj příběh si přečtěte zde >>